BIP

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Historia
Wyzwolenie Drągowiny - 15 luty 1945r.

Drągowina przed wyzwoleniem nosiła nazwę - Neuwaldau. Została wyzwolona 15 lutego 1945r. około godziny 14.00. Front przechodził od strony Przybymierza, Skibic i Kotowic. Wielkiej bitwy naszczęście nie było. Czołg radziecki nadjechał przez pola tuż obok domu pani Sokołowskiej. Nastąpiła krótka wymiana strzałów. Niemcy rozpoczęli ucieczkę w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego. Od tego momentu na te tereny przybyła grupa operacyjna Wojska Polskiego w składzie: por. Mróz, por. Domagalski, sier. Braun, kap. Droszczak. Celem tego oddziały było oczyszczenie terenu z ukrywających się jecze niemców. W budynku zamieszkiwanym przez pana Frączaka sierżant Braun z innymi żołnierzami złapał oficera wyższego rangą, posiadającego mapy, notatki i akta dotyczących operacji wojskowych.

Po wyzwoleniu na te tereny zaczęli napływać osadnicy, repatrianci. Pierwszą włądżą zorganizowaną w Drągowinie był Urząd Gminy, którego wójtem został Milicki, a sekretarzem Braun. Nazwę niemiecką zmieniono na polską Sztabówkę, a jeszcze później Drągowinę.

Obraz dawnej Drągowiny

W Drągowinie znajdował się: pałac, dwie piekarnie, młyn (przy rzece Brzeźniczanka), szkoła ewangelicka i katolicka, gospoda, restauracja z bilardem, sklepy spożywcze. Koło kościoła znajdował się klasztor w którym mieszkały siostry zakonne. Po wojnie pałac rozebrano, a cegła trafiła na budowę domu kultury w Nowogrodzie Bobrzańskim.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Drągowina 2008